SEN DE SAT

Ay Ay Bebek Beslenmesi Rehberi: Nasıl Olmalı?

0-6 Aylık: İlk 6 aylık diliminde anne sütü dediğimiz üzere adeta bir can suyu niteliği taşır ve bebeğiniz için çok önemlidir. Bundan dolayı ona yeterli gelecek anne sütünün yanında başka bir şey vermenize gerek yoktur. Ancak olağan seyrinde gelişecek durumlar açısından bu tür şeylerde kesinlikle doktorunuz ile irtibat sağlamalısınız.

6 Aylık: Sadece Anne sütüyle geçen bir 6 ayın ardından bebeğiniz artık yeni takviyelere açık hale geliyor. 6. Aydan sonra bebekler artık anne sütünün yanında ek gıdalardan da faydalanabilir hale geliyor. Bu dönem artık bebeğinizin süt dışında da besinlerle tanıştığı, beslenme alışkanlıklarını temek alabilecek düzende bir başlangıçlar yaptığı dönemdir. Bu dönem bebeğiniz için ayrı bir önem teşkil eder bundan dolayı siz de bir o kadar onun için daha özenli dikkatli bir şekilde bu dönem içerisinde başlayabileceğiniz takviyeleri öğrenmelisiniz.

7 Aylık: Bebeğinize bu aylarda artık 8/1 oranında yumurtanın sarısı ile besleyebilirsiniz. Yumurta besin değeri olarak sizin ona sunduğunuz sütünüzden sonra gelen kaliteli proteindir. Ancak yumurtanın beyazı konusuna dikkat etmelisiniz. Yumurta beyazı içerik olarak alerji potansiyeli barındırdığı içi onu gelecek 3-4 ay sonra verilmesinde yarar var.

8 Aylık: Bu ay bebeğiniz için en önemli besin hala anne sütüdür. Eğer bebeğiniz anne sütü almıyorsa buna alternatif mama olacaktır. Gün içerisinde bahsettiğimiz besinlerin yanında 2 ya da 3 öğün ek gıdalar gelmelidir. Bebek bu dönem biraz daha çiğneme konusunda da gelişme gösterecektir. Biraz daha eski püre gıdalardan katı besinlere geçiş yapabilirsiniz

9-12 Aylık: Bebeğiniz artık geçmiş aylara göre daha da gelişti ve bu beslenme alışkanlığı edinmesi yönündeki eylemlere de yansıyacak. Bebeğiniz artık biraz daha sofra ile arasındaki bağı kurabilecek ve kendinin istediği yiyeceklere ulaşımı daha da fazlalaşacak.

12-18 Aylık: Bebek bu aylara geldiğinden beslenme açısından aldığı yol gereği birçok besini yemeye başlayabilir. Ancak yine de onun için hala sakıncalı gıdalar bulunuyor. Ayrıca bu aylarda ona beslenme alışkanlığı kazandırmak açısından kaşık kullanma yönelimini iyi değerlendirip ona bu alışkanlığı kazanması yolunda desteklerde bulunabilirsiniz. O hem bir yandan yemek yeme alışkanlığını öğrenecek hem de el, göz koordinasyonunun gelişimini sağlayacak.

18-24 Aylık: 12. Aydan itibaren bebeğinizin kendi kendine kaşık kullanarak yemek yeme alışkanlığı kazanması adına başlangıçlar yapabileceğinden bahsetmiştik. Artık 18. Aydan itibaren bebeğiniz kendi başına yemeklerini yerken kaşık kullanabilecek evreye gelmiştir.